ІВАН ОГІЄНКО

   

   

Що ми знаємо про наш рідний університет? Що ми знаємо про історію заснування та першого ректора нашої альмаматер? Кожен студент хоч раз за роки навчання та й задумувався над цим питанням, адже заходячи до університету, ще з першого погляду на нього поринаєш у 1918 рік та день відкриття першого Державного Українського  університету.

  Багато народу із різних куточків України та навіть інших країн зібралися на відкриття нового університету, з надією на його плідну та наукову роботу. А на чолі нового учбового закладу став один із організаторів Кам’янець-Подільського Державного Українського університету Іван Іванович Огієнко.

  Іван Огієнко – один із тих відомих людей, на яких варто  рівнятися та брати приклад. Адже це людина слова. Людина, що ніколи не забувала про рідну мову та щосили намагалася її розвивати. Ставши на чолі новозбудованого університету, Іван Огієнко одразу ж взявся до роботи. Він ніколи не забував про свої обов’язки ректора, завжди намагався розбудовувати університет. Але хоч його перше ректорство не було дуже тривали, він став гарним учителем для своїх студентів та радником для  колег.

  Але свято продовжувалось не довго, через постійні натиски більшовицьких військ І. Огієко був змушений припинити своє ректорство, але не припиняв боротися за українське відродження, адже для нього це було головною метою. Про цікаві факти із його життя нам свідчать рядки із літопису О. Доценка: «Міністр Огієнко зробив велику цінну прислугу для України. Він поводився в Кам’янці з достоїнством, обороняв українське громадянство від сусідськіх зазіхань, виривав од поляків, що тільки можна було вирвати, і все робив, керуючись все ж тільки інтересами нації».

  Хіба існує хоч один студент нашого університету, який би не пишався своїм першим ректором? На мою думку, ні. Адже Іван Огієнко це людина, знайомлячись з якою, ми щоразу знаходимо нові факти із його професійного та особистого життя. Він один із перших, хто з усіх сил боровся за відродження країни, української мови та духу народу.  Навіть, перебуваючи за кордоном, далеко від рідної землі І. Огієнко не забуває про свої роботи, присвячені українській мові та історії.

8 січня 1926 року він наважується написати листа до тодішнього секретаря Академії наук радянської України А. Кримського, говорячи у листі такі слова: «Починаючи від 1919 року я збирав матеріали для історії української мови та наголосу, збирав їх у цілі стопи. Та прошу у вас дозволу забрати свої роботи, або хоча б вислати їх мені.» Але відповіді на листа не приходило і Іван Огієнко втратив частину своїх робіт. Але щоразу, починаючи з нових рядків, Огієнко пише нові наукові роботи, пов’язаі з українською мовою.

  Користуючись нагодою, мені хотілось би звернутись до нашого шановного студенства! Закликати вас до впізнання історії університету та його першого ректора. Відчути дух, що досі витає серед повітря аудиторій та коридорів, якими колись ходили відомі викладачі та перші студенти такі ж як і ми, що прагнули до знань та нових звершень, які з надією на краще майбутнє йшли до своєї мети. І хоч університет пройшов через багато випробувань, він все ще  залишається тим першим Державним Українським університетом, який під керівництвом Івана Огієнка зробив вагомий поштовх у відродженні України.

  Іван Огієнко – людина, яка, незважаючи на усі труднощі та перепони на своєму життєвому шляху, віддано та самовіддано йшла до мети. Його розум, виважені  і мудрі думки та ідеї вели його до мети. І тому, якщо будь-хто із нас хоч раз у своєму житті подумав про свою  непотрібність, зупиніться та згадайте історію та життя Івана Огієнко. Впевнено йдіть до своєї мети. Станьте відомими науковцями, бережіть дух української мови та України, боріться та не здавайтеся, і колись, через сотню років, майбутні студенти нашого університету будуть згадувати вас та брати приклад, як ми беремо приклад із нашого учителя та першого ректора Івана Івановича Огієнка. 

 

Posted by Вікторія Атаманчук Wednesday, September 14, 2016 8:50:00 AM

Comments

Comments are closed on this post.