Все минає – ночі і світанки,
Та життя не випити до дна.
Залишаються нащадкам знаки, –
Наче карби, наші письмена.

Микола Сингаївський

Історичним письменом наступним поколінням про унікальний живописний приполіський край буде слугувати книга письменника і краєзнавця Володимира Святненка «Старожитності Здвижень-краю», презентація якої відбулася 9 вересня 2016 року в актовому залі «Агрофірми Брусилів» на малій батьківщині видатного українського вченого, громадсько-політичного та церковного діяча Івана Огієнка.

Брусилів гостинно зустрів відомих українських письменників, поетів, краєзнавців, шанувальників історії та старожитностей, громадських і політичних діячів Житомирської області, засоби масової інформації, які з радістю відгукнулися на запрошення автора. Серед гостей заходу були: поет,  заслужений діяч мистецтв України Микола Володимирович Луків, письменник, кіносценарист Андрій Курков, депутат Житомирської обласної ради, голова Житомирської обласної організації ВО «Свобода» Сидір Васильович Кізін, директор Національного Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, кандидат історичних наук Богдан Миколайович Галайко, поет, голова Житомирської обласної організації Національної спілки письменників України Михайло Пасічник, поет, письменник, голова Брусилівської районної організації Всеукраїнського товариства імені Івана Огієнка Василь Федорович Сташук, письменник, член правління Всеукраїнського товариства краєзнавців, редактор газети «Культура і життя» Євген Букет, головний науковий редактор Інституту енциклопедичних досліджень НАН України Світлана Іванівна Очеретянко, голова Брусилівської районної державної адміністрації Анатолій Леонідович Шишковський, голова Брусилівської районної ради Ніна Анатоліївна Рафальська.

Як зазначив автор, книга «Старожитності Здвижень-краю» є своєрідною краєзнавчою одою рідній Брусилівщині з її мальовничими краєвидами густих дрімучих лісів, завжди по-літньому зелених луків, чистих криштально-сріблястих озер, прохолодних, оповитих тінистими алеями ставків, і, звичайно, прадавньої літописної річки Здвиж (Здвижень), яка бере тут початок і блакитною стрічкою несе свої цілющі води на Київське Полісся.

У монографії вперше в краєзнавчій науці здійснюється систематизований і комплексний аналіз старожитностей окремої історико-етнографічної області сучасної України — Приполісся, яку автор називає Здвижень-краєм. На основі об’ємного фактажу археологічних пам’яток, антропологічних матеріалів, культових і архітектурних споруд, витворів мистецтв, літописів й інших письмових історичних джерел висвітлено процес формування та розвиток краю від часів зародження людської цивілізації до початку XX століття. Важливі історичні події та їхня роль і значення в контексті загальноукраїнської історії представлені в хронологічній послідовності.

Значну увагу приділено давньоруському періоду історії Брусилівщини. Зокрема, на основі стародруків, архівних матеріалів, знайдених артефактів під час археологічних і краєзнавчих розвідок автор встановив точне місцезнаходження літописного міста Київської Русі — Здвиженська, знищеного монголо-татарами.

Генеалогічний опис власників поселень Здвижень-краю, що представлений в третій частині книги, не тільки дає змогу осмисленіше підійти до ролі й місця кожного шляхтича, князя, дворянина в історичному процесі розвитку поселень, але й може стати першим кроком для багатьох українських родин на шляху до пошуку свого родового коріння.

Posted by Вікторія Атаманчук Thursday, September 22, 2016 10:01:00 AM