ІВАН ОГІЄНКО

Мар’ян Іванович Красуцький – лауреат всеукраїнських літературних премій: імені Юрія Яновського, імені Івана Огієнка, обласних – імені Микити Годованця, імені Володимира Букаєнка, імені Григорія Костюка та  інших відзнак.

Мар’ян Красуцький є автором історичної повісті про перебування Івана Огієнка у Кам’янці-Подільському, його подвижницьку працю у ті буремні, грозові роки початку ХХ століття.

Як описував Красуцький, Іван Огієнко – видатний вчений, мовознавець, релігійний діяч, політик і письменник, публіцист. Вельми колоритна постать! До того ж тісно пов’язана з Поділлям, з нашим містом, університетом, фундатором і першим ректором, якого бути судилося йому долею. Він багато зробив для України, її незалежності, для нас з вами. А його грунтовні праці, присвячені український мові, про її місце і значення у житті народу не мають аналогів до наших днів.  

Велику увагу письменник приділив розкриттю життєвого шляху і долі свого героя. Іван Огієнко, без перебільшення, жив і творив для    України, українців і для тих, хто давно покинув її тілом, але був вірний духом.

Автор зобразив Огієнка як звичайну людину, з притаманними для неї недоліками. Іван Огієнко постає перед нами як непересічний талант, справжній борець, революціонер. А водночас і особистість з достатньо трагічною долею.  Пригадаймо: боротьба за соборну, незалежну державу, тимчасові здобутки, прикрі поразки, еміграція... Однак ніщо не зламало його волі, сили духу, віри у торжество ідеї, вірним якій був з юнацьких брусилівських літ. Мар’ян Красуцький  не ідеалізував його як політичну чи релігійну постать, навпаки показав його як живу людину, яка на своєму шляху долала перешкоди, стикалася з труднощами, робила помилки.

Красуцький М. І. у своїй історичної повісті звернув особливу увагу на аспекти життя свого героя, на його вчинки, дії , мову.

У творі показана незначна деталь, Огієнка призначили міністром в уряді УНР, він відмовився від міністерської зарплатні, віддавав її на стипендії бідним студентам, батьки яких не мали змоги їх утримувати. Так було і з його ректорською зарплатою. Цей епізод найкраще характеризує Огієнка,  простоту його душі й серця.

Іван Огієнко постає перед нами як справжня людина, яка здатна на великі справи і могутні вчинки заради світлого майбутнього свого народу.

 

 

Posted by Вікторія Атаманчук Tuesday, July 25, 2017 11:05:00 AM

Comments

Comments are closed on this post.